Podróże Życie na Majorce

Majorka dla początkujących część 2, czyli co warto zobaczyć na zachodzie wyspy

November 27, 2016
1

Majorka jest wyspą, na której każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą wybrać się na piesze wycieczki jednym z górskich szlaków Sierra de Tramontana na zachodzie wyspy lub spróbować sportów wodnych na jednej z plaż na północy (Playa de Muro). Ci, dla których wakacje kojarzą się z błogim odpoczynkiem w cieniu palm mają do wyboru szerokie piaszczyste plaże lub małe, romantyczne zatoczki.

Kolejną zaletą Majorki jest to, że z Polski lot trwa tylko 2,5 -3 godzinki. Na Majorkę można bezpośrednio lecieć z Krakowa, Wrocławia oraz Warszawy.

mallorca-mapka

Zródło: Google

Zachód Majorki dzieli się na dwa regiony. Południowy zachód to jedna z najbardziej ekskluzywnych dzielnic mieszkalnych na wyspie. Luksusowe wille i eleganckie osiedla komponują się tu z lekko górzystym krajobrazem.

Północny zachód jest jego zupełnym przeciwieństwem. Dominuje tutaj dziki krajobraz górski, który zapewnia najwyższy poziom kontrastu z imponującą naturą. Krajobraz jest bardzo zróżnicowany – od zalesionych urwisk po bujne sady i małe górskie miasteczka.

Poniżej przedstawiam Wam 4 miejsca, które warto zobaczyć na północnym zachodzie wyspy:

1.Valldemossa

Wiszące na ścianach starych kamienic kolorowe donice z kwiatami, klimatyczne kafejki, widok na góry Sierra de Tramontana – to klimat, jaki możemy odnaleźć w tym miejscu.

Podczas spaceru przez wąskie, magiczne i pełne kwiatów uliczki można w pełni  poczuć urok tego małego górskiego miasteczka i zrozumieć, co przyciągało do tego miejsca różnego rodzaju artystów.

2

3

4

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Do najbardziej znanych gości Valldemossy należy niewątpliwie Fryderyk Chopin – polski kompozytor i pianista, który wybrał się tam wraz ze swą ukochaną, francuską autorką George Sand na przełomie 1838/1839 roku. W sierpniu na jego cześć odbywa się tam festiwal chopinowski organizowany w klasztorze kartuzów od 1930 roku.

W prywatnym muzeum można obejrzeć pamiątki po pobycie Chopina na wyspie, w tym portrety, manuskrypty a także pukiel jego włosów.

Muzeum otacza przepiękny ogród z zachwycającym widokiem na zielone góry Sierra de Tramontana.

1

Bedąc w Valldemossie warto wybrać się do jednej z klimatycznych restauracji lub kafeterii, aby spróbować regionalnych smakołyków, takich jak ensaimada – słodkie spiralne ciasto posypane cukrem pudrem lub Coca de Trampó – warzywna pizza oraz Pa’amb Oli – typowy na Majorce chleb posypany czosnkiem, pomidorami, szynką i oliwkami i polany oliwą z oliwek.

9

Ciekawostka dla turystów: co niedzielę w Valldemossie odbywa się lokalny targ, na którym można kupić regionalne produkty. Valldemossa oddalona jest od stolicy wyspy o 17 km. Do miasteczka można dojechać autem lub autobusem.

10

7

2. Sóller i wycieczka do Port de Sóller

Sóller – miasteczko otoczone pomarańczowymi i cytrynowymi gajami, do którego dojechać można pięknym, drewnianym, zabytkowym pociągiem ze stolicy Majorki.  Pociąg wyrusza w trasę z głównego dworca Palma de Mallorca przy Plaza España. Droga wiedzie przez malownicze, górskie okolice oraz ogrody z drzewkami cytrusowymi.

Rozkład jazdy pociągu można znaleźć tutaj:

http://www.trendesoller.com/es/cms.php/horarios

1

2

3

5

6

W całym Sóller unosi się zapach cytrusów. W wielu miejscach na ulicy można kupić sok ze świeżo wyciskanych lokalnych pomarańczy. Polecam! Smakuje słodko i ma niesamowity aromat.

Głównym punktem miasteczka jest mały plac Plaça Constitució z ciekawym architektonicznie kościołem Sant Bartomeu.

Na dworcu w miejscowości Sóller można przesiąść się dalej w inny „drewniany” tramwaj, by pojechać jeszcze kawałeczek dalej – nad morze, do pięknej miejscowości portowej – Port de Sóller.

4

Port de Sóller – to malowniczy port, wzdłuż którego rozciąga się półokrągła zatoka z piaszczystą plażą.  Przy promenadzie znaleźć można liczne restauracje i kawiarnie.

Będąc w Port de Sóller, warto wybrać się do latarni morskiej Far de Cap Gros. Rozciąga się stamtąd niesamowita panorama na zatokę.

1

2

3

5

Widok z latarni morskiej na zatokę:

8

7

3. Torrent de Pareis

Torrent de Pareis jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc na Majorce. Jest to plaża położona w wąwozie na północ od Sóller i Port de Sóller w pobliżu nadmorskiej miejscowości Sa Calobra. Już sama droga do tej plaży jest niezłym przeżyciem i wyzwaniem dla kierowców. Trasa do tego miejsca prowadzi przez górskie serpentyny wijące się najpierw lekko pod górę, a potem opadające kilkaset metrów na sam brzeg morza.

1

3

Po 15 kilometrach zjazdu w dół i tysiącach zakrętów naszym oczom ukazuje się w końcu niewielka zatoka z wodą o intensywnym, szafirowym kolorze, gdzie możemy cieszyć się niepowtarzalnym widokiem na Morze Śródziemne.

4

5

4. Sa Foradada

Sa Foradada jest jednym z moich ulubionych miejsc na wyspie i jednocześnie jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Majorki, którzy przyjeżdżają tu późnym popołudniem, aby z tarasu położonego na skałach podziwiać spektakularny zachód słońca. Idealne miejsce na romantyczny, wakacyjny wieczór.

1

2

6

4

 

You Might Also Like

  • gosik

    Super 🙂